Články autora

U rudého snědeného krámu III: Textilní průmysl

19.08.2013 Hynek Řihák

Po listopadové revoluci se poroučela do historie velká část českého textilního průmyslu. Běžně se soudí, že tato část podlehla tlaku nové konkurence z Asie a nepovedené privatizaci. Na tom pravda nějaká bude, protože za poslední dobu se značně zúžil textilní průmysl i v méně vyspělých státech vyspělé Evropy, které nebyly součástí komunistického bloku. V těch hodně vyspělých zmizel ve prospěch jiných odvětví už relativně před dávnou dobou. V této krátké stati si však ukážeme, že takový pohled není úplný, a že ve skutečnosti tento průmysl již značně upadl v době vlády komunismu.

U rudého snědeného krámu II: Otázka sociální

11.08.2013 Hynek Řihák

Ve volném pokračování série o komunismu se podíváme na problém sociální otázky v této době. K tomu nám poslouží převážně kniha „Základy sociální péče“ z nakladatelství Portál.

Recenze: Všežravý stát

26.06.2013 Hynek Řihák

Nedávno se na knižním trhu objevila kniha "Všežravý stát" od ekonoma a spisovatele Václava Rambouska. Kniha se zabývá zejména rozhodováním v podmínkách demokratického státu, volbami, přímou demokracií, zájmovými skupinami, regulacemi, ohrožením svobody jednotlivce atp. V této recenzi si knihu přiblížíme a podíváme se na důležité myšlenky v ní obsažené.

Odbory a inflace

16.04.2013 Hynek Řihák

V knize „Peníze, banky a hospodářské krize“ píše její autor Jesus Huerta de Soto, že: „Krátkodobou nezaměstnanost lze „aktivními“ politikami eliminovat pouze tehdy, jestliže se pracovníci a odbory nechají oklamat peněžní iluzí a zachovají v inflační atmosféře rostoucích spotřebních cen nominální platy konstantní. Zkušenost ukázala, že keynesiánská léčba nezaměstnanosti (snížení reálných mezd nárůstem všeobecné cenové hladiny) selhává: pracovníci se naučili požadovat takové zvýšení, které jim minimálně vynahradí pokles kupní síly jejich peněz.“. Dle de Sota vede navíc tato politika k prohlubujícím se distorzím ve výrobní struktuře [1]. V tomoto kontextu je také důležité připomenout inflační očekávání ekonomických subjektů a adaptivní očekávání, s kterým přišel Milton Friedman. V tomto příspěvku prozkoumáme de Sotovo tvrzení empiricky na příkladu našich zemí.

Ne až tak divoký "divoký" kapitalismus počtvrté: dobrovolné nemocnice ve viktoriánské Velké Británii

13.02.2013 Hynek Řihák

V minulosti byla Velká Británie zemí, která měla systém soukromých převážně charitativních nemocnic. Tento systém byl docela rozsáhlý a nevedl si na tehdejší dobu nějak špatně. V tomto příspěvku si historii těchto nemocnic přiblížíme.

Occupy Noama Chomskeho: nejasná zpráva 99 procentům

06.01.2013 Hynek Řihák

Významný lingvista Noam Chomsky vydal minulý rok útlou knihu s názvem Occupy. Tato kniha reaguje na stejnojmenné hnutí ve Spojených státech a má ambici přispět k lepší a více rovnostářské budoucnosti. Vylepšit budoucnost je jistě záslužnou aktivitou, avšak Chomskeho návrhy stěží můžou významněji přispět k tomuto cíli. Navíc si v některých bodech odporují.

Romové jdou do práce! V minulosti běžná věc

22.10.2012 Hynek Řihák

Pracující Romové nejsou sice neobvyklým jevem v naší společnosti, ale nejsou zde také ani častým jevem. Řada Romů totiž dnes žije na sociálních dávkách a nepracuje. Dříve tomu však tak nebývalo, a i když Romové žili často odlišně od většinové populace, tak se museli sami živit. K nahlédnutí do romských dějin nám poslouží zejména práce historika Ctibora Nečase v knihách „Člověk na Moravě ve druhé polovině 18. století“ a „Člověk na Moravě 19. století“.

Ne až tak divoký "divoký" kapitalismus potřetí: soukromé školství ve Velké Británii

16.8.2012 Hynek Řihák

V tomto příspěvku se podíváme na rozsah soukromého základního školství a gramotnosti ve Velké Británii (především v Anglii a Walesu) v době 19. století.

Ne až tak divoký "divoký" kapitalismus podruhé

18.7.2012 Hynek Řihák

V době před výraznějším angažováním státu v oblasti sociální péče existovaly v našich krajích vedle péče obecní a zemské (ta existovala v Čechách, ale již ne na Moravě) i soukromé dobrovolné aktivity. 

Dobrovolný způsob ochrany přírodních a kulturních památek

17.5.2012 Hynek Řihák

Různé země a regiony mají často odlišný chod života a institucí. Pokud v cizině člověk pobývá déle, tak se s těmito skutečnostmi dříve nebo později setká. Jednou z takových skutečností je i National Trust, který působí ve Spojeném království, a který představuje dobrovolnou organizaci, která se zabývá ochranou přírodních a kulturních památek v zemi.

1 2 3 4 Strana 1 z 4

Hynek Řihák