Články autora

Nadměrná regulace EU negativně ovlivňuje ekonomiku České republiky i Slovenska

14.03.2014 Aleš Rod

Téma regulace je v posledních letech velmi aktuální, a to oprávněně. Směrnice, zákony, vyhlášky a nařízení všeho druhu denně ovlivňují jednání stamilionů obyvatel členských zemí Evropské unie. Výsledkem mezinárodní výzkumné spolupráce Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) z České republiky a Nadácie F. A. Hayeka ze Slovenska je studie s názvem „VYBRANÉ REGULACE EU A JEJICH DOPADY - Česká republika a Slovensko v roce 2014“, která upozorňuje právě na problematické ekonomické aspekty regulatorních opatření ve vybraných odvětvích.

Jak stát ničí podnikání…

12.02.2014 Aleš Rod

Pod rouškou mediální masáže o dvojitých záchodcích v areálech zimní olympiády v Soči, v absolutním stínu politických tanečků kolem jmenování nové vlády, personálního obsazení resortů, tajných schůzek politiků a podnikatelů, jsou ve státním sektoru České republiky přijímána opatření, která jsou opravdu důležitá a o nichž by se mělo psát dennodenně. Tak například, takové jedno z nich zlikviduje podnikatelské aktivity stovkám firem. Chcete důkaz, jak stát maskuje svou vlastní impotenci a ničí ty, kteří vytvářejí pracovní místa? Tady je.

Povodně nejsou pozitivní ekonomický stimul!

07.06.2013 Aleš Rod

Ještě ani neopadla voda a už se „v záplavě zpráv o záplavách“ začínají objevovat názory, že velká voda je vlastně pozitivním stimulem pro ekonomiku a že na ní vlastně vyděláme. Možná to autoři těchto scestných výroků nemyslí vážně a chtějí lidem vlít optimismus do žil… Protože z ekonomického hlediska jde samozřejmě o naprostý nesmysl!!!

Vydržte, ještě čtyři týdny! Den daňové svobody letos vychází na úterý 11. června

14.05.2013 Aleš Rod

Čtyři týdny. Přesně tolik zbývá daňovým poplatníkům v České republice k tomu, aby se mohli znovu svobodně nadechnout a říci si: „Tak, letos už jen na sebe.“ Přesně za čtyři týdny – 11. června 2013 – totiž nastane Den daňové svobody, který Liberální institut pravidelně vyhlašuje již od roku 2000.

Obrat? Zákaz kouření v restauracích podporuje jen 28 % obyvatel ČR!

25.04.2013 Aleš Rod

Boj proti svobodě volby, podporovaný nesmyslnými a vágními argumenty, nabírá na obrátkách. Pocit Ministerstva zdravotnictví České republiky, že by nám – daňovým poplatníkům – mělo být s blížícími se volbami o zas trochu víc užitečné, je tím nejhorším, co se nám mohlo stát. V souvislosti se zákonem je hojně citován průzkum agentury Ipsos. Její materiál lze označit za cokoliv, jen ne za objektivní analýzu… Viz provokativní titulek tohoto článku, který vychází ze stejných dat jako závěry výzkumné zprávy Ipsos.

Pozor: Americký berňák vás nesleduje jen na sociálních sítích, ale také čte vaše zprávy a maily

18.04.2013 Aleš Rod

V minulém týdnu jsem popsal pád jednoho velkého tabu týkajícího se základních lidských práv a svobod, a sice prolomení soukromí amerických daňových poplatníků tamním berním úřadem Internal Revenue Service (IRS). Tato instituce hromadně a systematicky sbírá soukromé informace o konkrétních osobách na jejich účtech sociálních sítí (Facebook a Twitter) a porovnává je s daňovým přiznáním. Proč? Za účelem vyššího výběru daní, samozřejmě (jde o odhalení a potrestání daňových úniků). Toto zjištění mě motivovalo k tomu zjistit ještě více. Opravdu je to se svobodou a soukromím tak špatné? Ne. Je to se mnohem horší!!!

Americký „berňák“ prolomil další tabu – odpovídá vaše daňové přiznání informacím z Facebooku?

12.04.2013 Aleš Rod

Bobtnající stát představuje bobtnající výdaje nutné na jeho administrativu, což zvyšuje potřebu vybírat na daních stále větší částky. To je realita, bohužel. Daňovým poplatníkům se však chce na provoz neefektivního byrokratického kolosu přispívat čím dál méně. Toť racionalita, nelze se tomu divit. Daňovým patriotismem zkrátka trpí stále méně poplatníků. A proto úřady odpovědné za výběr daní, tzv. „berňáky“, vyhlásily daňovým poplatníkům válku. Přesněji řečeno: válku proti soukromí daňových poplatníků.

EU and free market principles? Just a joke!

29.03.2013 Aleš Rod

Michel Barnier, European Commissioner responsible for internal market and services, has rejected all principles based on free market and free to choose and showed he is a communist, or he is just joking with us. Or both. There is no other explanation for his proposal – every single European should have a claim to own and to use a bank account for free.

Ministerstvo zdravotnictví: Prozakazujme se ke šťastné společnosti?

04.02.2013 Aleš Rod

V absolutním stínu témat určujících upoutávky zpráv a titulky novin dnešních dní, tedy komentářů výsledků prezidentských voleb a neutichající kritiky amnestie dosluhujícího prezidenta, informovalo Ministerstvo zdravotnictví ČR o návrhu zákona o ochraně před škodami působenými návykovými látkami.

Že se lidé konečně zajímají o politiku? Ale kdeže…

25.01.2013 Aleš Rod

Šílenství kolem prezidentské kampaně již vygradovalo do nevídaných výšin a stále nebere konce. Kdo se nevyjádřil k osobě alespoň jednoho z prezidentských kandidátů, ten jako by nebyl. Uvědomme si ale, že i v čase těchto volebních kampaní se odehrávají skutečná politická rozhodnutí, která ovlivní naše životy opravdově, nikoliv jen tím, kdo 1. ledna přečte novoroční projev nebo se nechá vyfotit na stěny do škol.

1 2 3 Strana 1 z 3

Aleš Rod

hlavní analytik