Beseda: Když ekonomie není o penězích

8. 5. 2014

12. května v 18:00 se v Praze v ulici Řetězová 7 uskuteční beseda Když ekonomie není o penězích.

Ekonomové nesledují pouze peněžní toky. Chceme ukázat významné proudy ekonomického uvažování, kterým je počítání korun v peněžence dost vzdálené. A naživo zkusíme experimenty z teorie her, zastavíme se také u myšlenek z pomezí ekonomie a sociologie i přírodovědných oblastí.

Téma uvádí a besedu řídí Vít Macháček.

Večer vystoupí následující hosté:

Petr Bartoň, ekonom Chicagské školy se zkušenostmi ze univerzit v Chicagu i v Cambridge. Minulý týden v 83 letech zemřel legendární ekonom chicagské školy - nobelista Gary Becker. Petr Bartoň se v medailonku ohlédne za jeho životem a pokusí se osvětlit kým Gary Becker byl a kým naopak nebyl. 

Petr Houdek z Přírodovědecké fakulty UK a Univerzity Jana Evangalisty Purkyně ve svém bloku představí téma z oblasti neuroekonomie – bude mluvit o tom, jak pozornost a sebekontrola jsou omezené zdroje a k čemu vede jejich vyčerpání.

Tomáš Mlčoch, z Institutu pro zdravotní ekonomiku, ve svém referátu popíše vliv kultury na lidské rozhodování. Zkusí se zamyslet nad tím, do jaké míry je neferové chování dáno kulturním prostředím a jaké jsou jeho následky. Dozvíme se například proč se ženy bojí soutěžit a jak nám v tomto ohledu mohou poradit ženy z kmene Khasi?

Večer zakončí Marek Hudík, který nyní působí v Centru pro teoretická stuida a který ukáže některé objevy teorie her. Jeho příspěvěk se jmenuje od kartelů k tenisu a aplikuje herně-teoretické postupy na sport

Těšíme se na vás 

Akci zaštiťuje Behavioral Economics Society – spolek studentů převážně z Vysoké školy ekonomické.

Nejnovější aktuality

^ Nahoru